Zapraszamy do lektury nowego wydania Zeszytów Gliwickich.
Znajdziemy w nich:
Laudację dla Profesora dra hab. Jana Ballarina na uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dla Piotra Beczali rozpoczyna pierwszą część podwójnego tomu „Zeszytów”. Piotr, pochodzący z Czechowic-Dziedzic, przypadkowo trafił na przesłuchania do chóru „Moniuszko” i Zespołu Madrygalistów pod kierunkiem Anny Szostak-Myrczek w technikum, co zapoczątkowało jego muzyczną drogę. Dzięki profesorowi Janowi Ballarinowi osiągnął on sukcesy na światowych scenach operowych.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej przyznało dwie nagrody w 2023 r. Adamowi Sarkowiczowi w 2021 r. za zasługi dla rozwoju oświaty oraz Bogusławowi Pietrzakowi, dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej, za jego wkład. Przedstawiono także sylwetki laureatów statuetki „Gliwicjusza” w latach poprzednich oraz wyróżnionych w 2021 r. W 2022 r. trzy statuetki otrzymali Zygmunt Frankiewicz, Wojciech Czapla i Krzysztof Składowski.
W kolejnej części tomu przedstawiono artykuły Jerzego Horwata o powrocie synów Władysława Wygnańca na Śląsk, opracowanie dotyczące rzeki Kłodnicy i Kanału Kłodnickiego autorstwa Aleksandra Gwiazdy i Michała Stawowiaka oraz historię Operetki w Gliwicach opisaną przez Rufina Labrygę. Artykuł Roberta Matusiaka porusza temat stanowisk traszki górskiej w miejscach rozrodu płazów w Gliwicach, a Małgorzata Lichecka przedstawia gliwickie felietony.
„Zeszyt” kończą materiały dotyczące działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej.