Słowo „mediacja” wywodzi się od terminu „mediare” oznaczającego znajdowanie się w środku czegoś, a łacińskie określenie „medius” używane jest w dwóch odmiennych konotacjach, jako: środkowy i bezstronny. W kontekście oczywistym wyraz „mediacja” określa pośredniczenie w rozstrzyganiu konfliktów, w sensie metaforycznym odnieść ją można do operowania dziełem sztuki jako medium, które zajmuje miejsce centralne w procesie komunikacji pomiędzy artystą i odbiorcami jego wytworów. Gdy wykreowane przez twórcę dzieło recypowane jest wieloma zmysłami, jego oddziaływanie staje się multisensoryczne.
Wystawa prezentuje multimedialne dzieła trzech artystów działających w przestrzeni czasu ostatnich 40 lat, a tym samym w różnych dostępnych technologiach. Mamy więc unikatową możliwość podróży w czasie metafory form tworzonych rzeźb, użytych materiałów, inspiracji oraz gamy interaktywnych relacji z odbiorcami sztuki.
Prezentacja twórczości trzech pokoleń gliwickich rzeźbiarzy: Jana Śliwki, prof. Waldemara Węgrzyna, Tomasza Koclęgi w ramach wystawy pod tytułem Wystawa „Echo – Multisensoryczne Mediacje”
Odbiorcami projektu w założeniu jest młodsze pokolenie mieszkańców Gliwic.
Jan Śliwka nowatorski twórca, już na przełomie lat 60 i 70 prezentował swoje prace w Nowym Jorku – wystawa ART EXPO, w Szwajcarii i Niemczech Zachodnich. Pierwszą wystawę miał w Kolonii, wystawiał w Centrum Rzeźby w Orońsku. Jedna z Jego rzeźb była ongiś prezentowana przed Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Muzyki do Jego ruchomych rzeźb użyczał Krzysztof Penderecki. Ma opinię zaklinacza stali. Jego dzieła mają w swoich zbiorach kolekcjonerzy w Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Rzadko są spotykane w Polsce.
Tomasz Koclęga absolwent ASP Kraków – Wydziału Grafiki w Katowicach. Od 2009r. Jest wykładowcą rzeźby na ASP Katowice. Zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 60 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Słowacji, Chinach, Japonii, Wielkiej Brytanii i Czechach. Laureat wielu nagród w kraju i zagranicą. Aktualnie realizuje duży projekt dla Delhi w Indiach. Stale mieszka w Gliwicach.
Waldemar Węgrzyn jest absolwentem ASP Kraków – Wydz. Grafiki w Katowicach. Od 2005r. Profesor zwyczajny sztuk plastycznych ASP Katowice. Swoje prace prezentował w kraju i zagranicą m.in. w Gliwicach, Krakowie, Niemczech, Tajwanie i Japonii. Laureat wielu nagród ndywidualnych w kraju i zagranicą.
Wystawa w Galerii Brama w Gliwicach, ul Krótka 1-3.
Wystawa objęta Honorowym Patronatem JM rektora ASP w Katowicach Antoniego Cygana.
Projekt dofinansowany z budżetu miasta Gliwice.