Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Jubileuszowe wydanie Zeszytów Gliwickich z okazji 60-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

W lutym 2021 r. minęło 60 lad od utworzenia Towarzystwa Miłośników ziemi Gliwickiej. Kontynuatorem tej organizacji jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej. Przygotowany do druku 41 tom „Zeszytów Gliwickich” poświęcony jest historii oraz osiągnięciom tej Organizacji. Tę część historyczną otwiera artykuł wstępny autorstwa Kazimierza Szymańskiego. Elżbieta Borkowska ukazała dzieje Stowarzyszenia. Następnie przedstawione zostały sylwetki prezesów. Kolejne opracowanie Elżbiety Borkowskiej zawiera bibliografię zawartości „Zeszytów Gliwickich”.  Ten dział zamyka wykaz Członków Stowarzyszenia.

W tym roku obchodzi również 65 jubileusz gazeta „Nowiny Gliwickie”. Gratulacje z tej okazji dla redakcji przygotował Kazimierz Szymański.

Tradycyjnie w kolejnej części „Zeszytów” ukazano sylwetki nagrodzonych i wyróżnionych dla Gliwice. Nagrodę Honorową Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej za 2020 rok otrzymał Joachim Nowak. Otrzymał ją z okazji 40-lecia pracy pedagogicznej i artystycznej. Związany jest z Filharmonią Śląską w Katowicach oraz Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Gliwicach. Ciszy się uznaniem młodzieży  i społeczności Gliwickiej. Małgorzata Lichecka przedstawiła wyniki plebiscytu – Gliwicjusza. Tym razem wyróżnienie Gliwicjusz za 2019 rok otrzymał Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. Nagrodę zbiorą przyznano Piastowi Gliwice.

Pięć artykułów zaprezentowano w dziale Artykuły i Rozprawy. W pierwszym: W sprawie zgonów Władysława Wygnańca i jego żony Agnieszki. Czy Władysław zmarł 30 maja 1166 r.? Podjęto rozważania na temat zgonu Władysława Wygnańca oraz jego żony Agnieszki. W świetle zapisów w Monumenta Germaniae Historica. Necrologia Germaniae oraz w wydanym w 1913 r. przez B. Černika nekrologi klasztoru w Klosterneuburgu wiadomo, że Władysław zmarł 30 maja 1166 r. Kolejny artykuł przygotował Bogusław Masułecki. Opracował sylwetki burmistrzów Gliwic w latach 1808 ÷ 1945. Jest to okres, w którym doszło do zmian funkcjonowania samorządu miejskiego. Najważniejszymi burmistrzami Gliwic w XIX wieku byli Eduard Teuchert i Alfred Kreidel. To w czasie ich kadencji Gliwice przez najburzliwszy okres rozwoju przemysłu, wzrostu ludności i znacznego powiększenia powierzchni miasta. Ciekawy materiał przygotowali do druku Aleksander Gwiazda, Paweł Skóra i Małgorzata Olender. Poświęcili go Kłodnicy i Kanałowi Kłodnickiemu w historycznym krajobrazie Gliwic. Jest to pierwsza część artykułu, a dołączony do niego materiał fotograficzny w dużym stopniu go wzbogaca. Janusz Antonik i Michał Stawowiak opracowali Zarys historii rodziny Hegenscheidt. Hegenscheidtowie posiadali wieś Ornontowice. Byli właścicielami Fabryki Lin i Drutu w Gliwicach w pobliżu Kanału Kłodnickiego. Dzieje rodziny doprowadzone zostało do 1998 r., a więc do chwili zgonu Annemarie Hegenscheidt, odgrywającą kluczową rolę w rodzinie. Elżbieta Borkowska od lat zajmuje się Tragedią Górnośląską, która rozegrała się 1945 r. Do druku przygotowała opracowanie pt.: Stanowisko organów państwowych i samorządowych wobec Tragedii górnośląskiej (po 1989 r.).

Kolejna część omawianego tomu „Zeszytów” poświęcona jest ziemi gliwickiej wczoraj i dziś. Dwa z zamieszczonych tu artykułów przygotowała Elżbieta Borkowska. Pomagała ona Benonowi Skrzypkowi i Alfonsowi Wolce, zapisując ich wspomnienia. Pierwszy ukazał Lasowice podczas II Wojny Światowej, drugi zaś przedstawił opowieści z Kopienicy i Łubia. Natomiast okoliczności powstania pomnika Mickiewicza w Gliwicach przedstawiła Aleksandra Dudek. Zespół pod redakcją Stanisława Kubita zaprezentował Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych (GSML). Jest to praca zbiorowa ukazująca czasy historyczne i współczesność.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *