Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Kto zostanie Gliwicjuszem/Gliwicjuszką 2023? Znamy ścisłych finalistów i finalistki plebiscytu „Nowin Gliwickich”

Zakończyło się głosowanie w 27. edycji plebiscytu organizowanego przez „Nowiny Gliwickie”, w którym łącznie internauci i internautki oddali 23 682 głosy na 28 kandydatów i kandydatek w 3 kategoriach. Teraz do pracy siada Kapituła plebiscytu, która wybierze Gliwicjusza/Gliwicjuszkę 2023.

Teraz do pracy siada Kapituła plebiscytu, która wybierze Gliwicjusza/Gliwicjuszkę 2023.

Głosowanie było drugim etapem plebiscytu. Do ścisłego finału w kategorii indywidualnej przeszło 5 osób z największą liczbą głosów, w kategorii biznes/ stowarzyszenia – 4 kandydatury z największą liczbą głosów, a w kategorii młody kreator/młoda kreatorka – 2 osoby z największą liczbą głosów.
Ostatecznego wyboru Gliwicjuszy 2023 we wszystkich kategoriach dokona kapituła plebiscytu składająca się z laureatów i laureatek poprzednich edycji oraz przedstawicieli redakcji.

Oto ściśli finaliści:

Kategoria indywidualna ( alfabetycznie):

1.Piotr Borowiak– jest aktywnie działającym na rzecz Pyskowic i całego regionu fotografem, pasjonatem historii i kolejnictwa, oraz autorem kilku książek (wszystkie prace własne wydane w Gliwicach, oraz Rocznik Miasta Pyskowice wydany w Pyskowicach). To właśnie z jego inicjatywy powstała Stacja Pyskowice • Kolej Aglomeracyjna i Muzealna GOP, która jest projektem prywatnego, cyfrowego muzeum; (4276 głosów)

2. Dominika Chabin – pomysłodawczyni, prezeska i fundatorka Fundacji Nieodkładalni. Priorytetem działań Fundacji NieOdkładalni jest zapewnienie fizycznego i psychicznego wsparcia opiekunom i/lub rodzinom osób niepełnosprawnych wymagających opieki przez 24 godziny na dobę – dosłownie nieodkładalnym. Współinicjatorka ogólnopolskiej akcji Przewijamy Polskę, dzięki której w Gliwicychologicznego wsparcia opiekunom i/lub rodzinom osób niepełnosprawnych powstało 9 komfortek. Inicjatorka wielu konferencji i imprez charytatywnych. Mama energicznej Lilki (rocznik 2009) i całkowicie zależnego Kamila, żyjącego z czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym (rocznik 2012); (856 głosów)

3. Patrycja Fiegler – doktor nauk medycznych, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej. Po ukończeniu stażu podyplomowego przez 10 lat pełniła funkcję asystenta w Klinice Perinatologii i Ginekologii w Zabrzu. Jest autorką bądź współautorką 60 prac naukowych opublikowanych w krajowych oraz zagranicznych czasopismach. Bycie lekarką jest jej życiową pasją. Jest także społeczniczką i aktywistką, która czynnie włączyła się w walkę o ratowanie szpitala w Pyskowicach; (2262 głosów)

4. Marek Gzik- prof., wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, były dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, które od początku tworzył i organizował. Był dziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej, który także budował od podstaw) oraz pełnomocnikiem rektora ds. Współpracy z Przemysłem Politechniki Śląskiej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień biomechaniki kręgosłupa, inżynierskiego wspomagania neurochirurgii oraz ortopedii, jak również projektowania biomechatronicznych urządzeń rehabilitacyjnych i sportowych. Jest autorem i współautorem czterech monografii oraz ponad 170 publikacji w tym również w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym; (5675 głosów)

5. Joanna Nitychoruk – aktywistka i społeczniczka, zajmuje się między innymi działaniami antyprzemocowymi, organizatorka wielu akcji społecznych min dotyczących pomocy wykluczonym grupom społecznym, od wielu lat zaangażowana w akcję Gliwice tańczą przeciwko przemocy; (421 głosów)

Kategoria biznes/stowarzyszenia (alfabetycznie):

1. EMT- Systems – największy i najbardziej kompleksowy ośrodek szkoleń technicznych w Polsce. Siedziba firmy – Cechownia dawnej kopalni Gliwice – stała się miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych. EMT-Systems angażuje się w działania społeczne – w ramach kampanii „Dzielimy się wiedzą” zorganizowała kilkadziesiąt bezpłatnych warsztatów technicznych EMT TOUR; prowadzi także Akademię EMT KIDS z zajęciami dla dzieci i młodzieży z programowania, robotyki i Minecraft Education; (2858 głosów)

2. Fundacja Było sobie prawo – głównym celem działalności Fundacji jest inspirowanie, kreowanie, wspieranie i propagowanie działań mających na celu edukację oraz rozwijanie kultury prawnej człowieka od najmłodszych lat jego rozwoju intelektualnego. Fundacja stara się prezentować dzieciom przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym tematykę prawną, w przystępnej i odpowiedniej do wieku formie; (365 głosów)

3. Fundacja NieOdkładalni – misją fundacji jest zapewnienie godnych warunków życia i funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin/opiekunów. Wizją – włączenie do życia społecznego osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie wsparcia opiekunom osób zależnych w zależności od ich indywidualnej sytuacji i potrzeb. Fundacja prowadzi wiele projektów min. Przewijamy Polskę, Śląskie kobiety w obliczu transformacji, inicjatywa Otwórz drzwi; (2437 głosów)

4. Stowarzyszenie Szansa -25 lat temu, w Pławniowicach pod Gliwicami uruchomiło ono ośrodek leczenia osób uzależnionych „Szansa”. Był to drugi tego typu ośrodek w Polsce – pracujący nie tylko metodą społeczności terapeutycznej, ale także włączający do programu terapeutycznego elementy pracy indywidualnej. Od tamtej pory leczenie ukończyło tu 448 pacjentów. W ramach programu Stowarzyszenie „Szansa” oferuje pacjentom możliwość zamieszkania w jednym z mieszkań wynajmowanych w Gliwicach, oczywiście pod warunkiem utrzymywania abstynencji i podjęcia pracy. (1840 głosy)

Kategoria młody kreator/młoda kreatorka ( alfabetycznie):

1. Seweryn Botor -historyk i społecznik. Gliwiczanin i Ślązak, podkreślający swoją lokalną tożsamość. Zamiłowanie do historii i dziedzictwa urodziło się w nim już we wczesnym dzieciństwie, a ugruntowało w liceum, gdzie po raz pierwszy zaangażował się też w działalność społeczną (Młodzieżowa Rada Miasta). Na studiach zaczął opiekować się cmentarzem żydowskim Na Piasku, wyjeżdżał z pomocą humanitarną na Ukrainę, organizował spacery historyczne; (710 głosów)

2. Jadwiga Janowska – mieszka i tworzy na Śląsku. Pierwsze fotograficzne kroki stawiała w gliwickiej grupie fotograficznej Aczkolwiek. Zdobyła tytuł magistra na Instytucie Twórczej Fotografii (Institut tvůrčí fotografie) w Opavie. W 2018 roku zdobyła główną nagrodę za fotoreportaż w kategorii Young Poland, na konkursie Grand Press Photo. Laureatka nagrody imienia Jana Sawki na festiwalu Fama (2021 rok). Druga nagroda na konkurs Talent Roku organizowanego przez Pix House (2021).Jej prace były prezentowane w kraju i za granicą, m.in. na Rybnickim Festiwalu Fotografii, w K Mag Art Spot, w Picture Doc, Rotterdam Photo, w Galerii Sztuki Współczesnej Esta; (837 głosów) 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *