Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Perełki architektoniczne w gliwickiej dzielnicy akademickiej

Czy zwróciliście Państwo uwagę na pięknie wyremontowany budynek Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej mieszczący się na rogu ul. Bolesława Krzywoustego i ul. Akademickiej?
Warto w tym miejscu wspomnieć w kilku słowach o historii tego gmachu. We wspomnianym budynku mieściło się przedwojenne gimnazjum, które jest jednym z najbardziej interesujących przykładów architektury użyteczności publicznej w Gliwicach. Budynek ten wzniesiono go w latach 1926-1928, zaś inwestorem był pruski Wyższy Urząd Budownictwa. Kamień węgielny,
pod budowę, położono 3 maja 1926 roku, a poprzedziły go intensywne prace ziemne, w tym: osuszanie, zagęszczanie i wzmacnianie gruntu, poprzez wbicie w ziemię około 2 tysięcy pali. Dodatkowo wykorzystano 20 tysięcy metrów sześciennych ziemi, a na fundamenty użyto około 900 metrów kwadratowych betonu. 
Natomiast po II Wojnie Światowej na mocy dekretu z dnia 24 maja 1945 r. we wspomnianym gmachu utworzono Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej, wówczas jeden z czterech pierwszych jej wydziałów. Warto wspomnieć, iż jako jedyny ze wszystkich wydziałów zachował niezmienioną nazwę od chwili utworzenia.
Piękna złota jesień z pewnością podkreśla walory architektoniczne budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *