Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Święto Wolności i Solidarności. Z hymnem i pierogami

Gliwice w 30. rocznicę czerwcowych wyborów 1989 r.

Najpierw na płycie rynku pojawiły się biało-czerwone balony, potem, o godzinie 12.00, wspólnie odśpiewano hymn Polski. Tak miasto uczciło 30. rocznicę wolnych wyborów.

Od 31 maja na płycie rynku można oglądać wystawę „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Przygotowało ją Muzeum w Gliwicach wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach, a prezentowana będzie do 1 lipca.

Na wystawie znajdują się plakaty, liczne ulotki, a przede wszystkim fotografie z zasobów archiwalnych muzeów i stowarzyszeń, zbiorów prywatnych, opatrzone autorskim komentarzem.

Na szesnastu panelach przedstawiono różne aspekty kampanii wyborczej, najważniejszych antagonistów walczących o miejsca w sejmie i senacie. Nie zabrakło również miejsca dla kontestatorów tamtych wyborów. Przybliżono metody walki o głosy wyborców, przebieg głosowania i zasygnalizowano procesy, które uruchomiły wydarzenia czerwca 1989 r.

Wystawa dotycząca tamtych wydarzeń na obszarze ówczesnego województwa katowickiego zawiera również wątki gliwickie, w tym fotografie ze słynnego wiecu, zorganizowanego 28 maja 1989 r. przez Gliwicko-Zabrzański Komitet Obywatelski Solidarność na placu Krakowskim, z udziałem francuskiego aktora i piosenkarza Yves Montanda.

Ma święto Wolności i Solidarności także akcent kulinarny: w barze „U króla Stasia” impreza plenerowa z pierogami w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *