Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Turniej Trzech Zamków F1E 2018

Tekst: Konrad Żurowski

Turniej Trzech Zamków F1E, którego nazwa nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu, to organizowany corocznie cykl zawodów zaliczanych do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E.
Są to modele swobodnie latające przystosowane do lotów na zboczach. Od momentu wypuszczenia modelu, zawodnik nie ma wpływu na jego lot. Odpowiednie dostosowanie modelu do lotu przed startem to niezwykle złożony proces polegający m.in. na dokonaniu nastawień czasowych, wyborze docelowego kierunku lotu modelu przy pomocy sterowania magnetycznego, odpowiedniego dociążenia modelu w przypadku nasilającego się wiatru, a także na właściwym wypuszczeniu modelu przy jednoczesnym spożytkowaniu korzystnych warunków termicznych oraz uwzględnieniu ukształtowania terenu startowego.
Zawody składają się najczęściej z pięciu 1-godzinnych kolejek lotów, zaś przed każdą z nich ustalany jest maksymalny czas lotu – od 2 do 5 minut. Celem zawodnika jest wykonanie w każdej kolejce jednego lotu oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny. Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów. W przypadku równej ilości punktów uzyskanych przez co najmniej dwóch startujących, zwycięzcę wyłania się po lotach dogrywkowych.
W niezwykle wymagających zawodach zaliczanych do Pucharu Świata rozegranych w dniach 17-19 sierpnia 2018 r., na wzgórzach w okolicach Toszka, uczestniczyli zawodnicy z Austrii, Czech, Francji, Polski, Rumunii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Wśród nich znaleźli się Mistrzowie i Wicemistrzowie Świata oraz Europy.
Tegoroczny Turniej Trzech Zamków F1E zainaugurował ‚Governor’s Cup’ organizowany przez Konrada Żurowskiego. Zwyciężył w nim aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Francuz Jean-Luc Drapeau. Drugi był Marian Popescu z Rumunii, a trzeci Czech Jaromir Orel.
Sobotnie zawody ‚loszek Cup’ organizowane przez Cypriana Błaszczyka i rozegrane nieopodal toszeckiego zamku sportowo zdominowali Polacy. Zwyciężył Jan Kabaciński, a kolejne miejsca na podium zajęli Konrad Żurowski oraz Wiesław Mój.
Ostatnia część Turnieju to ‚Friendship Cup of Ukrainę’ (równolegle „Puchar Polski Prezesa GAPR sp. z o. o.”) organizowany od 2012 r. do 2015 r. przez Jana Wojtaka (inicjatora Turnieju), a od 2016 r. przez Konrada Żurowskiego – dzięki patronatowi ABG Sp. z o. o. czyli Śląskiemu Przedstawicielowi Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, która umożliwia organizowanie trzeciego Pucharu Świata według kodeksu FAI na polskim terytorium. Zwyciężył w nim Rumun Marian Popescu, drugie miejsce zajął jego rodak Daniel Bildea, a trzecie Polak Wiesław Mój.
Zakończenie turnieju na Zamku w Toszku miało niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali znamienici goście – przedstawiciele sponsorów oraz patronów Turnieju. Zwieńczeniem ceremonii było wręczenie nagrody głównej turnieju, czyli statuetki Victoria F1E, wykonanej przez rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię. Inicjatorem powstania statuetki jest Prezes GAPR sp. z o. o. Pan Bogdan Traczyk. Projekt zrealizowano w 2015 r. dzięki wsparciu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o. w Gliwicach, która objęła „Turniej Trzech Zamków FlE”patronatem strategicznym kontynuowanym do dnia
dzisiejszego. Victorię F1E po raz pierwszy w historii zdobył Polak – Wiesław Mój. Drugie miejsce zajął Rumun Marian Popescu, zaś trzecie Polak Jan Kabaciński.
Obok patronatu strategicznego GAPR Sp. z o.o. w Gliwicach, tegoroczny patronat honorowy na turniejem sprawowały Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Kancelaria Adwokacka dr Joanna Ożarowska, Firma BioMedix, Nadleśnictwo Brynek, Burmistrz Toszka Pan Grzegorz Kupczyk, Dyrektor Zamku w Toszku Pan Artur Czok, Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. w Kietrzu oraz Pan Konsul Republiki Kirgiskiej Janusz Krzywoszyński. Patronat medialny sprawowały Nowiny Gliwickie oraz miesięcznik Modelarz.
W imieniu Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych, pragnę gorąco podziękować wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy z własnej woli bezpośrednio zaangażowali się w organizację tak unikalnego przedsięwzięcia. Współorganizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej.

 

Pod linkiem niżej jest dostępna galeria z turnieju:

https://drive.google.com/drive/folders/1fdBMsONreSjveUTjacC3_taV0Kh3CEBY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *