Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Turniej „Trzech Zamków F1E” 2019

Tekst: Konrad Żurowski, Fot. Wojciech Drozdowski

Turniej „Trzech Zamków F1E”, którego nazwa nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu, to organizowany corocznie cykl zawodów zaliczanych do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E.

Są to modele swobodnie latające przystosowane do lotów na zboczach. Od momentu wypuszczenia modelu, zawodnik nie ma wpływu na jego lot. Odpowiednie dostosowanie modelu do lotu przed startem to niezwykle złożony proces polegający m.in. na dokonaniu nastawień czasowych, wyborze docelowego kierunku lotu modelu przy pomocy sterowania magnetycznego, odpowiedniego dociążenia modelu w przypadku nasilającego się wiatru, a także na właściwym wypuszczeniu modelu przy jednoczesnym spożytkowaniu korzystnych warunków termicznych oraz uwzględnieniu ukształtowania terenu startowego.

Zawody składają się najczęściej z pięciu 1-godzinnych kolejek lotów, zaś przed każdą z nich ustalany jest maksymalny czas lotu – od 2 do 5 minut. Celem zawodnika jest wykonanie w każdej kolejce jednego lotu oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny. Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów. W przypadku równej ilości punktów uzyskanych przez co najmniej dwóch startujących, zwycięzcę wyłania się po lotach dogrywkowych.

W niezwykle wymagających zawodach zaliczanych do Pucharu Świata rozegranych w dniach 16-18 sierpnia 2019 r., na wzgórzach w okolicach Toszka, uczestniczyło 49 zawodników z Austrii, Czech, Francji, Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Wśród nich znaleźli się Mistrzowie i Wicemistrzowie Świata oraz Europy.

Tegoroczny Turniej „Trzech Zamków F1E” zainaugurował ‘Governor’s Cup’ organizowany przez Konrada Żurowskiego. Zwyciężył w nim reprezentant Polski Franciszek Kańczok. Drugi był Vojtech Zima z Czech, a trzeci aktualny Mistrz Świata seniorów – Polak Stanisław Kubit.

Sobotnie zawody ‘Toszek Cup’ organizowane przez Cypriana Błaszczyka i rozegrane nieopodal toszeckiego zamku wymagały przeprowadzenia dogrywki po 5 kolejkach lotów. Zwyciężył w nich Jaromir Orel z Czech, a kolejne miejsca na podium zajęli Polak Konrad Żurowski oraz Andre Trachez z Francji.

Trzecia i ostatnia część Turnieju to ‘Friendship Cup of Ukraine’ organizowany od 2012 r. do 2015 r. przez Jana Wojtaka (inicjatora Turnieju), a od 2016 r. przez Konrada Żurowskiego – dzięki patronatowi ABG Sp. z o. o. czyli śląskiemu przedstawicielowi Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, która umożliwia organizowanie trzeciego Pucharu Świata według kodeksu FAI na polskim terytorium. Zwyciężyła w nim Austriaczka Edith Mang, a drugie i trzecie miejsce zajęli Polacy – kolejno Czesław Ziober oraz Eugeniusz Słomka.

Zakończenie turnieju na Zamku w Toszku miało niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali znamienici goście – przedstawiciele sponsorów oraz patronów Turnieju. Zwieńczeniem ceremonii było wręczenie nagrody głównej turnieju, czyli statuetki Victoria F1E, wykonanej przez rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię. Inicjatorem powstania statuetki jest Prezes GAPR sp. z o. o. Pan Bogdan Traczyk. Projekt zrealizowano w 2015 r. dzięki wsparciu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o. w Gliwicach, która to objęła wówczas „Turniej Trzech Zamków F1E” patronatem strategicznym. Victorię F1E zdobył Francuz Andre Trachez. Drugie miejsce w generalnej klasyfikacji Turnieju zajął Polak Franciszek Kańczok, zaś trzecie Czech Vojtech Zima.

Obok patronatu strategicznego GAPR Sp. z o.o. w Gliwicach, tegoroczny patronat honorowy na turniejem sprawowały Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (ABG Sp. z o. o.), Kancelaria Adwokacka dr Joanna Ożarowska, Firma BioMedix, Nadleśnictwo Brynek, Burmistrz Toszka Pan Grzegorz Kupczyk, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. w Kietrzu, Konsulat Honorowy Ukrainy w Katowicach oraz Pan Konsul Honorowy Republiki Kirgiskiej Janusz Krzywoszyński. Patronat medialny nad imprezą sprawowały z kolei Nowiny Gliwickie oraz miesięcznik Modelarz.

W imieniu Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych, pragnę gorąco podziękować wszystkim Patronom oraz Koleżankom i Kolegom, którzy z własnej woli bezpośrednio zaangażowali się w organizację tak unikalnego przedsięwzięcia.

Konrad Żurowski

Organizator Turnieju z ramienia GSML

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *