Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Znają Gliwice Karla Schabika

Finaliści konkursu nie tylko znają historię miasta, ale też pasjonują się nią. – Gra była bardzo ciekawa, a pytania i zadania nie dotyczyły tylko suchych dat – tak o scenariuszu gry mobilnej „Schabik, tu byłem” mówią jej uczestnicy.

Drużyny miały do wykonania siedemnaście zadań związanych z osobą i działalnością wieloletniego radcy budowlanego przedwojennych Gliwic – Karla Schabika. Poruszano się w ścisłym centrum, między starówką, dworcem kolejowym a rynkiem.

Dlaczego mobilna gra miejska? „Nowiny Gliwickie”, jako organizator konkursu, poszły z duchem czasu i porzuciły wersję analogową, której były wierne przez 21 lat. Zatem już nie sale lekcyjne i kartki, a miasto i smartfony. Oczywiście nadal zależy nam na promowaniu wiedzy o mieście i powiecie wśród młodych ludzi, a najlepszych w tej dziedzinie chcemy pokazywać i nagradzać. Partnerem tegorocznej edycji była inicjatywa społeczna „Gliwice dla Schabika”. Grę przygotowały członkinie grupy – nauczycielka Agnieszka Bilska i pisarka Justyna Wydra, zaś sponsorem licencji jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Karl Schabik pełnił funkcję radcy budowlanego/architekta miejskiego w latach 1919-1945, kiedy to zginął w obozie NKWD. Artysta urbanistyki widział Gliwice jako miasto – ogród, pełne parków, zieleńców, skwerów. I takie, zielone, pozostawił nam w spadku.

19 października pogoda dopisała, a uczestnicy, by wygrać, musieli zdobyć jak najwięcej punktów.

Laureatki i laureaci to:

  • Zofia Potocka – I miejsce,
  • Dominika Purpura – II miejsce,
  • drużyna Plastyków – III miejsce.

Finał odbył się w Willi Caro, siedzibie Muzeum w Gliwicach. Żaden z uczestników nie wyszedł z pustymi rękami. Główne nagrody, roczne kursy z wybranego języka, ufundowała Szkoła Języków Obcych Britam. Jako jedna z nielicznych oferuje naukę angielskiego już od trzeciego roku życia. W ofercie ma również język niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i rosyjski.

Na zwycięzcę, obok innych wartościowych niespodzianek, czekał markowy sprzęt elektroniczny, ufundowany przez firmę Dako. Nagrody książkowe oraz upominki przygotowali również partnerzy konkursu – Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach, gliwicki oddział PTTK, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. (ml)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *