Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej

Znam Gliwice Karla Schabika

Rusza konkurs Znam Gliwice i Ziemię Gliwicką, przeznaczony dla uczniów. Ale zupełnie po nowemu. Zapraszamy do mobilnej gry miejskiej.

Znam Gliwice Karla Schabika

Nasz konkurs wiedzy o Gliwicach i regionie zalicza właśnie 22 roczek. Czas jakby się go nie imał – od pierwszej edycji zabawa nie zmieniła się niemal wcale. Jako organizatorzy postanowiliśmy, że najwyższa pora, by wpuścić nieco świeżego powietrza. A przeciąg zrobi się potężny.

Najpierw o tym, co zostaje po staremu. W dalszym ciągu zależy nam na promowaniu wiedzy o naszym mieście i powiecie wśród młodych ludzi, a najlepszych w tej dziedzinie chcemy pokazywać i nagradzać. Inaczej jednak niż dotychczas, w związku z likwidacją gimnazjów, szukać ich będziemy jedynie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zawężenie kategorii wiekowej dla starszych roczników wymuszone jest również nową formułą rozgrywania konkursu. I tutaj czekają rewolucyjne zmiany. Po pierwsze, rezygnujemy z pośrednich etapów – klasowego, szkolnego i półfinałów, przechodząc od razu do sedna – jednorazowego wydarzenia, które wyłoni zwycięzców.

I tak doszliśmy do największej zmiany. Długopisy, testy, duszna atmosfera klas – to odchodzi do lamusa. Witaj, XXI wieku! Witajcie, smartfony! Witaj, świeże powietrze!

Zamiast kartki papieru – ekran telefonu, zamiast wyliczanki pytań – dotknięcie żywej historii, zamiast siedzenia w ławce – wycieczka po mieście.

Co proponujemy? Mobilną grę miejską. A że przypada rok Karla Schabika, będzie to wyprawa śladami tej niezwykłej postaci. Grę przygotowały nauczycielka Agnieszka Bilska i pisarka Justyna Wydra z grupy społecznej Gliwice dla Schabika, zaś sponsorem licencji jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Karl Schabik pełnił funkcję radcy budowlanego/architekta miejskiego w latach 1919-1945, kiedy to zginął w obozie NKWD. Artysta urbanistyki widział Gliwice jako miasto – ogród, pełne parków, zieleńców, skwerów. I takie, zielone, pozostawił nam w spadku.

Przesunięcie uwagi na Karla Schabika i jego czasy wymaga od uczestników nowych zasobów wiedzy. Zainteresowani poniżej znajdą bibliografię. Uwaga: nie wszystkie tomiska trzeba wertować od deski do deski. Interesować nas będzie okres 1919-1945, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Schabika i jego dzieł.

Grę zaplanowaliśmy na 19 października. Tropem Schabika wyruszymy spod Willi Caro o godz. 11.30 i tam też spotykamy się w komplecie o 18.00, na ogłoszeniu wyników.

I kolejna istotna uwaga. Start nieletniego uczestnika wymagać będzie obecności opiekuna prawnego bądź wystawionej przez niego pisemnej zgody na udział podopiecznego w grze. Ważna jest również wcześniejsza instalacja aplikacji Actionbound, niezbędnej do działania gry na urządzeniu.

Dla najlepszych jak zwykle przygotowaliśmy atrakcyjne niespodzianki. Główne nagrody, roczne kursy z wybranego języka, ufundowała Szkoła Języków Obcych Britam. Jako jedna z nielicznych oferuje naukę angielskiego już od trzeciego roku życia. W ofercie ma również języki niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i rosyjski.

Na zwycięzcę, obok innych wartościowych niespodzianek, czekać będzie markowy sprzęt elektroniczny, ufundowany przez firmę Dako. Nagrody książkowe oraz upominki przygotowali również partnerzy konkursu – Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach, gliwicki oddział PTTK, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Zgłoszenia szkół przyjmowane są do 27 września pod numerem telefonu 32 231 47 60, w. 36. Zainteresowane osoby mogą również zarejestrować się na własną rękę, wysyłając zgłoszenie na adres schabiktubylem@gmail.com Zapisy będą też możliwe w dzień konkursu, do godziny 13.00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *